Trichoskopia

Home / Oferta / Trichoskopia

Trichoskopia - ocena stanu skóry głowy i struktury włosa

Na czym polega?

Całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny zabieg, który pozwala dokładnie ocenić stan skóry głowy i struktury włosa, a co za tym idzie określić przyczyny schorzeń. Trichoskopia to komputerowe badanie wykonywane za pomocą trichoskopu, czyli kamery, która przystawiona bezpośrednio do skóry daje nawet 200-krotne powiększenie obrazu, jednocześnie zapisując wyniki w formie fotografii do dalszej, szczegółowej analizy. W ciągu 15 minut badane są trzy obszary głowy: część skroniowa, potyliczna i czołowa na poziomie górnych warstw skóry właściwej, ujścia mieszków włosowych i łodygi włosów.

W czym może pomóc?

Takie badanie pozwala zróżnicować łysienie, określając jego typ, np.: androgengowe, plackowate czy bliznowaciejące. Trichoskopia wykorzystywana jest także do diagnozowania stanów zapalnych skóry, w tym łuszczycy czy łojotoku. Trycholog na podstawie fotograficznych wyników może dobrać odpowiednie terapie i rytuały pielęgnacyjne, które pomogą w walce z daną dolegliwością.

Jak się przygotować do trichoskopii?

Specjalne przygotowanie nie jest wymagane. Trzeba jednak pamiętać, że, aby uzyskać najbardziej miarodajny wynik, bezpośrednio przed wykonaniem trichoskopii należy unikać ingerowania w naturalny stan skóry. Najlepiej byłoby więc nie myć głowy do 24 h (w przypadku silnie przetłuszczających się włosów) przed umówionym spotkaniem i zrezygnować z używania produktów stylizujących. Nie należy także korzystać z zabiegów fryzjerskich (np. z farbowania) na około 2 tygodnie przed wizytą. Warto także powtórzyć badanie np. co pół roku. Skrupulatne prowadzenie fotodokumentacji oraz regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwoli monitorować postępy i lepiej opracować dalszy plan działania.